Organization

Academic Organization

General Chair

  • Adriana Marotta (Universidad de la República, Uruguay)

Program Comitee Chairs

  • Tova Milo (Tel Aviv University, Israel)
  • Aidan Hogan (Universidad de Chile, Chile)

AMW School Chairs

  • Lorena Etcheverry (Universidad de la República, Uruguay)
  • Luciano Barbosa (Universidade Federal de Pernambuco, Brasil)

Steering Commitee

  • Ricardo Baeza-Yates (NTENT, USA)
  • Mariano Consens (University of Toronto, Canada)
  • Alberto H. F. Laender (Universidade Federal de Minas Gerais, Brazil)
  • Reinhard Pichler (TU Vienna, Austria)
  • Juan Reutter (PUC Chile)
  • Divesh Srivastava (AT&T Labs Research)
  • Maria-Esther Vidal (Universidad Simón Bolívar, Caracas, Venezuela; University of Bonn & Fraunhofer, Bonn, Germany)
  • Barbara Poblete (Universidad de Chile, Chile)
  • Dan Olteanu (University of Oxford, UK)

Program Commitee

  • Yael Amsterdamer (Tel Aviv University, Israel)
  • Renzo Angles (Universidad de Talca, Chile)
  • Iovka Boneva (University of Lille, France)
  • Elena Botoeva (Imperial College London, U.K.)
  • Vanessa Braganholo (Universidade Federal Fluminense, Brazil)
  • Daniel Deutch (Tel Aviv University, Israel)
  • Paolo Guagliardo (University of Edinburgh, Scotland)
  • Olaf Hartig (Linköping University, Sweden)
  • Batya Kenig (Technion - Israel Institute of Technology, Israel)
  • Benny Kimelfeld (Technion - Israel Institute of Technology, Israel)
  • Mirella M. Moro (Univ. Federal de Minas Gerais, Brazil)
  • Ana Gabriela Maguitman (Universidad Nacional del Sur, Argentina)
  • Alexandra Meliou (University of Massachusetts, U.S.)
  • Marcelo Mendoza (Universidad Técnica Federico Santa María, Chile)
  • Regina Motz (Universidad de la República, Uruguay)
  • Milos Nikolic (University of Oxford, U.K.)
  • Carlos Ordonez (University of Houston, U.S.)
  • Magdalena Ortiz (Vienna University of Technology, Austria)
  • Denis Parra (Pontificia Universidad Católica de Chile, Chile)
  • Jorge Pérez (Universidad de Chile, Chile)
  • Reinhard Pichler (Vienna University of Technology, Austria)
  • Antonella Poggi (Sapienza University of Rome, Italy)
  • Cristian Riveros (Pontificia Universidad Católica de Chile, Chile)
  • Miguel Romero Orth (University of Oxford, U.K.)
  • Sebastian Rudolph (TU Dresden, Germany)
  • Paula Severi (University of Leicester, U.K.)
  • Martin Ugarte (Université Libre de Bruxelles, Belgium)
  • Alejandro A. (Vaisman Instituto Tecnológico de Buenos Aires, Argentina)
  • Domagoj Vrgoc (Pontificia Universidad Católica de Chile, Chile)

Local Organization

Organization Chairs

  • Alethia Hume (Universidad Católica “Nuestra Señora de la Ascunción”, Paraguay)
  • Juan Pane (Centro de Desarrollo Sostenible S.A., Paraguay)

Local Organization Support

  • Julia Talavera (Centro de Desarrollo Sostenible S.A., Paraguay)
  • Marco Sanchez (Universidad Católica “Nuestra Señora de la Asunción”, Paraguay)

Organized by: